Analiza activitatii macroeconomice

Extras din referat Cum descarc?

Activitatea economica ce se desfasoara la nivelul economiei nationale a unei tari poate fi comensurata cu ajutorul indicatorilor fizici si valorici.
Prin intermediul acestor indicatori se poate evidentia din punt de vedere cantitativ, structural si calitativ procesele si fenomenele economice, input-urile si output-urile din cadrul diferitelor sectoare, ramuri,etc. ale economiei nationale.
Indicatorii fizici spre deosebire de cei valorici au o sfera de aplicare mult mai redusa si nu pot fi utilizati decat limitativ si fara posibilitatea de comparatie in timp.
Indicatorii valorici in schimb permit sintetizarea intregii activitati a unei economii nationale intr-o perioada de timp si permit o analiza comparata a acesteia atat la nivel national dar si intre principalele sectoare de activitate economica.
Principalii indicatori macroeconomici valorici cu ajutorul carora se evidentiaza tranzactiile economice la nivelul intregii economii se regasesc in sistemul conturilor nationale SCN - care asa cum aratat, un sistem de evidenta a rezultatelor desfasurate intr-o tara, intr-o anumita perioada de timp ( de obicei un an ).
Elementele care se masoara in SCN sunt : 
-fluxurile de bunuri si servicii;
-fluxuri de venituri si cheltuieli ;
-stocurile de bunuri si valori financiare.
Toate acestea se exprima cu ajutorul indicatorilor valorici macroeconomici.
Principalii indicatori macroeconomici
Principalii indicatori macroeconomici calculati in SCN sunt : 
-produsul global brut ( PGB ) ;
-produsul intern brut ( PIB ) ;
-produsul mational brut ( PNB ) ;
-produsul intern net ( PIN ) ;
-produsul national net ( PNN ) ;
-venitul national ;
-venitul personal ;
-venitul disponibil ;
-tara somajului ;
-rata inflatiei.
Produsul global brut ( PGB )
Produsul global brut reprezinta valoarea totala a produselor si serviciilor produse intr-o perioada de timp in cadrul unei economii nationale.
Produsul global brut insumeaza atat bunurile destinate consumului intermediar cat si valoarea bruta a bunurilor.
Produsul intern brut ( PIB )
Produsul intern brut este principalul agregat macroeconomic si reprezinta valoarea de piata a bunurilor si serviciilor finale produse de catre toti agentii economici ce isi desfasoara activitatea pe teritoriul unei tari intr-o perioada de timp bine determinata.
Produsul intern brut in principalele ramuri ale economiei nationale
Ramura1998199920002001
Agricultura52.212,370.456,085.100,614.948,9
Silvicultura1.560,62.349,23.913,94.757,8
Industrie98.212,898.212,8135.343,8219.479,7
Constructii19.029,227.376,739.287,757.206,5
Comert50.403,274.598,8101.406,7142.348,2
Produsul intern net ( PIN )
Produsul intern net reprezinta valoarea neta totala de piata a bunurilor si serviciilor finale produse de agentii economici interni intr-o perioada determinata.
Produsul national brut ( PNB )
Produsul national brut reprezinta valoarea de piata a tuturor


Fisiere in arhiva (1):

  • Analiza activitatii macroeconomice.doc

Imagini din acest proiect Cum descarc?

Descarca gratuit aceast referat (0 €)

Completezi numele, prenumele și adresa de email. După aceea primesti prin email link-ul pentru descărcare. Completeaza o adresă de email validă.

1. Numele, Prenumele si adresa de email:

Daca nu gasesti email-ul, verifica si directoarele spam, junk sau toate mesajele.



Hopa sus!