Informare privind gestionarea efectelor produse de inundațiile

Extras din referat Cum descarc?

In urma ploilor abundente timp de 36 de ore, in cursul zilei de 12 iulie 2005, personalul din cadrul Compartimentului de protectie civila a trecut la supravegherea cursurilor de apa: Trotus, Casin, Oituz si Tazlau. 
Ca urmare a evolutiei situatiei din teren s-a procedat la informarea d-lui primar, care a hotarat activarea Comitetului municipal pentru situatii de urgenta.
Analizandu-se situatia s-a hotarat punerea in aplicare a "Planului de Aparare impotriva inundatiilor si fenomenelor meteorologice periculoase":
" Asigurarea permanentei la punctul de comanda al municipiului pentru primirea avertizarilor si a prognozelor, precum si pentru transmiterea informatiilor privind evolutia fenomenelor periculoase, efectele lor, masurile luate si masurile necesare suplimentare; 
" S-au organizat echipe de cercetare pentru supravegherea permanenta a celor 4 cursuri de apa in vederea transmiterii oportune a situatiei din teren catre Comitetul municipal pentru situatii de urgenta; 
" Seful comisiei de Transmisiuni Alarmare a trimis echipele specializate imediat, pentru verificarea si pregatirea sistemului de instiintare alarmare in eventualittea alarmarii populatiei din zonele in pericol de a fi inundate; 
" S-a tinut permanent legatura cu Inspectoratul Judetean pentru Situatii de Urgenta raportandu-se situatia de pe raza municipiului; 
" S-a reactualizat evidenta mijloacelor de transport, utilajelor, agregatelor si uneltelor necesare in vederea unei eventuale interventii; 
" S-au identificat localitatile pentru evacuarea, cazarea si servirea hranei a unor eventuali sinistrati; 
" S-au actualizat documentele pentru distribuirea materialelor si echipamentelor din depozitele de protectie civila; 
" S-a constituit celula de criza in cadrul masurilor urgente pentru asigurarea asistentei medicale a populatiei in caz de necesitate. 
In dimineata zilei de 13 iulie 2005, ca urmare a situatiei create, presedintele Comitetului municipal pentru situatii de urgenta, la propunerile facute de membrii comisiilor de specialitate a hotarat introducerea starii de urgenta pentru interventia in vederea limitarii si inlaturarii efectelor viiturilor de pe cele 4 cursuri de apa.


Fisiere in arhiva (1):

  • Informare Privind Gestionarea Efectelor Produse de Inundatiile.doc

Imagini din acest referat Cum descarc?

Promoție: 1+1 gratis

După plată vei primi prin email un cod de download pentru a descărca gratis oricare alt referat de pe site (vezi detalii).


Descarcă aceast referat cu doar 4 € (1+1 gratis)

Simplu și rapid în doar 2 pași: completezi adresa de email și plătești. După descărcarea primului referat vei primi prin email un cod promo pentru a descărca orice alt referat.

1. Numele, Prenumele si adresa de email:

ex. Andrei, Oana
ex. Popescu, Ionescu

Pe adresa de email specificată vei primi link-ul de descărcare și codul promo. Asigură-te că adresa este corectă și că poate primi e-mail-uri.

2. Alege modalitatea de plată preferată:


* La pretul afișat se adaugă 19% TVA.


Hopa sus!