Comertul mondial cu petrol

Extras din referat Cum descarc?

Petrolul sau titeiul - in mod justificat numit si "aurul negru", pentru calitatile sale ca si pentru avantajele ce rezulta din prelucrarea lui - s-a numarat printr-o "continuitate remarcabila" in ce priveste utilizarea lui in cursul istoriei, "aparand pretutindeni, universal si multiplu, etern si misterios". Neindoielnic, petrolul nu a fost dintotdeauna la fel de ravnit si apreciat, ci de-abia in ultimii 100 de ani, s-a impus ca un produs extrem de cautat, ca un element al solului indispensabil bunei desfasurari a vietii economice moderne si ca un important factor al politicii internationale, promovand, in consecinta dese si internationale conflicte diplomatice, economice si chiar militare. 
Pe plan mondial adevarata problema a petrolului s-a ivit la sfarsitul secolului al XIX-lea si la inceputul secolului nostru adica atunci cand s-a trecut la utilizarea pe scara tot mai larga a derivatelor obtinute din "aurul negru".
in decursul a numai cateva decenii, petrolul a devenit unul din elementele fundamentale ale vietii economice moderne.
 Petrolul, gazele si energia sunt nucleul in jurul caruia se invarte toata societatea, economia si stilul nostru de viata dar de progresele tehnologice actuale. Cine controleaza petrolul controleaza lumea. Se pare ca in ritmul actual de consum ar mai fi rezerve de petrol doar pentru 35~40 de ani. Totodata consumul de petrol si gaze este in crestere datorita industrializarii Indiei si Asiei, precum si altor tari care si-au ridicat nivelul de trai (consum) - gen Romania, Bulgaria, Polonia etc. La momentul actual petrolul constituie resursa energetica de baza in sistemul consumului energetic mondial, ponderea petrolului in consumul de energie fiind in mediu de 39%, iar in unele regiuni ajungand si la 60%.
 Rezervele mondiale de petrol sunt evaluate la 360 mld. tone, din care certe 137 miliarde tone. Repartizarea acestor resurse in diverse zone ale globului este prezentata in figura 1.
Fig. 1 Productia mondiala de petrol la nivelul anului 2005
Sursa: Key world energy statistcs, International Energy Agency, 2006
Rezervele de petrol, cercetate la sfarsitul anilor '90 ai secolului XX, se evaluau la 270-300 miliarde tone (apreciind pronosticul la 840 miliarde tone). in ultimul timp, s-a observat tendinta de stabilire precisa a rezervelor de petrol. Daca la inceputul anilor '80 ai secolului XX ele se estimau, de exemplu, la 80 miliarde tone, in 2007, deja constituiau 168,6 miliarde tone.
 Conform rezultatelor sondajului international al opiniei publice, cel mai mult ii ingrijoreaza pe oameni cresterea preturilor la petrol. in ultimii ani preturile la titei si produsele petroliere au fost foarte volatile. Traiectoria pretului la petrol parca ar fi o cardiograma, care exprima un nivel uniform al ritmului de dezvoltare a complexului energetic global.
Repartitia geografica a rezervelor sigure de petrol pe Terra (milrd. tone) 
Zona geografica19861996200520062007
America de Nord12,611,17,57,89,5
America de Sud8,011,212,814,815,9
Europa/Eurasia9,510,218,019,719,4
Orientul Mijlociu66,483,291,9101,2102,9
Africa7,29,314,515,515,6
Asia4,94,85,05,45,4
UE1,00,90,80,90,9
OCDE14,814,010,110,0411,9
OPEC79,699,3112,1123,6127,6
Fosta URSS7,57,715,817,717,4
Total108,575129,809149,671164,500168,600
Sursa: BP Statistical Review of World Energy, British Petroleum, 2007-2008.
Consumul mondial de produse petroliere s-a caracterizat in ultimele decenii printr-o evolutie vie si dupa cum se observa Arabia Saudita este cel mai mare producator de titei din lume, cu aproximativ 400 mln. t pe an, urmata de Rusia cu 370 mln.t. si SUA cu 350 mln.
Fig.2. Cei mai mari producatori de petrol
Capacitatea mondiala de rafinare este inegal raspandita pe glob, ponderi mari revenind statelor consumatoare din Europa de Vest, America de Nord si


Fisiere in arhiva (1):

  • Comertul mondial cu petrol.docx

Imagini din acest proiect Cum descarc?

Bibliografie

- Key world energy statistcs, International Energy Agency, 2006
- BP Statistical Review of World Energy, British Petroleum, 2007-2008
- Oil Market Report, OPEC, 2003-2004
- Energy Information Administration, International Petroleum Monthly, May 2008.
- Energie pentru lumea de maine - sa actionam acum. -Bucuresti: Editura AGIR, -2002, p.44
- Stati G., Rosca P. Petrolul ca sursa energetica in economia contemporana. Revista stiintifica ,,Studii Economice", ULIM, nr.3, septembrie 2007, p. 97-.108


Promoție: 1+1 gratis

După plată vei primi prin email un cod de download pentru a descărca gratis oricare alt referat de pe site.Vezi detalii.


Descarcă aceast referat cu doar 4 € (1+1 gratis)

Simplu și rapid în doar 2 pași: completezi adresa de email și plătești. După descărcarea primului referat vei primi prin email un alt cod pentru a descărca orice alt referat.

1. Numele, Prenumele si adresa de email:

Pe adresa de email specificata vei primi link-ul de descarcare. Daca nu gasesti email-ul, verifica si directoarele spam, junk sau toate mesajele.

2. Alege modalitatea de plata preferata:


* La pretul afisat se adauga 19% TVA, platibil in momentul achitarii abonamentului / incarcarii cartelei.

Hopa sus!